Autoři Strongholdu a Caesara vydali free to play strategii pro PC a mobily

Britští Firefly Studios jsou známí především díky jejich strategické sérii Stronghold, jejíž první dva díly získaly status legend žánru RTS. Ve svých řadách mají vývojáři veterány videoherního průmyslu, kteří pracovali mj. na budovatelských strategiích série Caesar. Novinka ale není dalším stavěním města pro jednoho hráče. Singleplayer byste tu hledali marně. Firefly chtějí zaplnit mezeru na trhu s coop city buildery a přinášejí free to play strategii Romans: Age of Caesar.

Hráč má ve správě vždy jednu čtvrť ve městě a musí spolupracovat se sousedními 15 hráči, aby město, které společně spravují, prosperovalo. Prvním úkolem je zničení barbarských osad na společné mapě města a následná oprava a správa území.

Stavění je naprostá klasika vypůjčená z klasik žánru jako Caesar či Pharaoh. Stavíte produkční budovy, domy, cesty, studny a staráte se o spokojenost obyvatel a hlavně plnou kasu. Každá činnost, ať už stavba nebo boj, stojí akční body, které se časem obnovují. Tuhle mechaniku známe z her v prohlížeči, kde slouží zejména ke zpomalení postupu a mikrotransakčním účelům. Tady naštěstí netlačí autoři moc na pilu, ač ingame shop najdete velmi rychle díky „nenápadné“ ikoně.

Zajímavým prvkem je sběr vyrobených surovin od sousedů. Pokud nemáte potřebnou produkční budovu a potřebujete určitou surovinu, můžete se podívat, zda některý z dalších hráčů na společné mapě nemá vyrobené zásoby. Výběr jeho budovy stojí více akčních bodů, ale převede danou komoditu jak vám, tak i vlastníkovi na sklad, nemusíte se tak bát krádeže. Mechanika má za účel utužovat spolupráci v rámci města.

Jakmile město prosperuje, začnete zakládat meziměstské obchodní cesty (hra obsahuje celý kontinent) za účelem obnovení římského impéria. Tady ustupuje city building a přichází na řadu stoupání na pomyslném politickém žebříčku. Hráč se může dostat až do senátu, kde začne zcela odlišná část hry s taktizováním pro získání co možná nejvyšší moci. Autoři slibují komplexní hratelnost plnou sdílení informací mezi senátory, pletich, společných projektů a získávání náklonnosti římských bohů. Historická zkušenost ale radí být na pozoru a hlídat si záda před letícími kudlami, které budou mít hráči-senátoři vždy po ruce. Na panovníky si ale brousí zuby i dotěrní barbaři, které je třeba zahnat zpět. Tady přichází na řadu PvE složka hry.

Nečekejte komplexní RTS zážitek, bitvy jsou semi-automatické. Hráči umístí na bojiště své kohorty a pak sledují, jak si vojáci vedou. Naštěstí je možné udělovat občasné dílčí pokyny s omezeným trváním účinku, takže nějaké ovlivnění průběhu boje hra nabízí.

Romans bohužel nezapřou své mobilní kořeny, a tak z grafické stránky nevypadají moc dobře. Stařičký Caesar III strčí designem moderní Romans do kapsy, byť nedisponuje tak vysokým rozlišením. Na druhou stranu si hru můžete zahrát všude díky crossplatform hraní (iOS, Android, PC). Hře se vyplatí dát i přes jednodušší kabátek šanci. Momentálně je v čilém vývoji a na Steamu je volně ke stažení.

2 Comments

    • Není to špatný, docela pěkně to podporuje spolupráci mezi hráči, ale mobilní kořeny to nezapře.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*