Píše se rok 1994 a Petr Fismol alias Buffy vydává první kapitolu své textové středověké adventury Král Jister. V plánu má celkem šest her, tedy šest kapitol. O téměř 30 let později je herní série srtále živá, vyšly zatím celkem tři hry, poslední je ve fázi portování na Switch a připravuje se čtyřka. O vývoji Krále Jistera jsme si s Petrem popovídali, tímto děkujeme za rozhovor!
Ahoj, představ se našim čtenářům, na čem aktuálně pracuješ a jak ses dostal k programování?
Jmenuji se Petr Fismol, říkají mi Buffy, aktuálně dělám různé atypické online systémy, IoT aplikace a komerční projekty pro různé firmy. A krom toho se snažíme dělat i nějaké hry. K programování jsem se dostal někdy na začátku 90. let na ZX Spectru, respektive Consulu (PMD-85) a začalo mě to bavit. Obecně mít radost z výsledku nějakého algoritmu nebo matematického výpočtu, to mě baví dodnes.
Máš na svědomí ještě nějaké videohry kromě série Král Jister?
Něco málo jsme udělali pro mobily. Bojové karty Galaxy Raiders Cards nebo sortovačku Flower Sort Puzzle, případně logickou puzzle 2D hru Pixel Boy. Ale teď už je to víc společná práce pod hlavičkou AppsGears. Samotného mě to už ani tak nebaví a děsně to trvá.
Jaké herní žánry hraješ nejraději?
Jednoznačně jsou to klasické point and click adventury a logické hry všeho druhu. Ale zahraju si rád téměř cokoliv. Hodně sleduji českou scénu a třeba Mashinky nás doma hodně nadchly. Případně cokoliv od Amanita Design.
Můžeš pro čtenáře, kteří nehráli žádný díl Jistera, přiblížit, o čem hry jsou?
Král Jister vznikl jako klasická textová hra. To znamená popis jednotlivých interakcí a místností přes text a ovládání přes příkazový řádek. V zásadě je tam jednoduchý příběh, kdy Král nechá unést vaši milou a cíl je ji najít a zachránit. Takže se textově potloukáte po okolí a snažíte se najít nějaké předměty a ty použít na další postup ve hře. Taková textová adventura. V prvním dílu je třeba se probojovat k hradu, v druhém dostat se do něj a projít sklepením a trojka je první patro atd. Takové středověké putování humornou formou. Nic vážného.
Čím Tě zaujaly právě textovky?
Textovky jsem začal hrát na 8bitech. Tehdy moc grafických her nebylo a v zásadě to bylo všechno v plenkách. Takže textovky nabízely zážitek jako z knihy. Člověk zapojil představivost, musel si kreslit mapu na čtverečkovaný papír a interaktivně procházel textovým příběhem. Geniální. Nadchla mě ta interaktivita a knižní podání. Hodně jsem četl scifi a fantasy, takže to byla přidaná hodnota.
Co Tě inspirovalo napsat příběh ze středověku?
Vlastně ani nevím. Napsal jsem to někdy v 7. třídě ZŠ a nevím, jestli to mělo nějakou hlubší myšlenku. Chtěl jsem tehdy prostě udělat textovku, které jsem hrál a stahoval tehdy bez internetu ještě z BBSek. S prvním přístupem na internet jsem začal tvořit i server textovky.cz a chtěl jsem udělat něco, co se bude hrát. Myslím, že v té době zrovna moc textovek ze středověku nebylo, takže jsem si spíš našel místo. Jinak měl jsem rozpracované i další ne středověké textovky, ale vlastně dopadla jen tato.
Pokud se nepletu, vyšly celkem tři hry Krále Jistera. Kdy a na jaké platformy vyšly a čím se od sebe liší?
Ano, je to tak. Jedničku jsem dodělal někdy v roce 1994 tehdy ještě v jazyce Basic s očíslovanými řádky. Na dvojce jsme dělali v druháku na matematickém gymplu ve více lidech a dodělali to v roce 1996. Ta měla předělané ovládání pro myš, docela jsme se s tím nadřeli tehdy v Pascalu asi ve 3 lidech. Pak vyšla ještě později speciální text edice prvního a druhého dílu předělaných do staré dobré textovky v textovém módu. To bylo někdy kolem maturity 1999. Na trojce včetně 3D grafiky jsme začali dělat někdy v létě 2014 s mým spolužákem z gymplu a užili jsme si s tím parádní léto. Ta je dostupná online v češtině. Vyrobil jsem speciální engine, kde je možné psát jak příkazy a používat hru jako textovku nebo hrát tak trochu jako adventuru z 1. osoby a používat myš. To nás hodně bavilo. No a v roce 2020 jsem předělal první a druhý díl pro Android zařízení a v roce 2022 pro Apple iOS. Přidal jsem tam pixel art mapku a trochu učesal texty. Ale je vidět, že jsem ty texty psal někdy před více než 20 lety. Mezitím různě vznikaly různé rozpracované verze např. trojky pro Android asi ve 3 verzích v různých jazycích atd.
Jaká je zhruba herní doba jednotlivých dílů?
To je těžké říct. Někomu jdou textovky a adventury rychle, někdo se tam plácá dlouho. Každý díl by měl být minimálně na cca hodinu hraní, když se bude dařit. Novější verze (Android, iOS atd.) mají většinou komplikovanější zápletku než původní verze, takže se ta doba i trochu natáhla. Nicméně u adventur se to fakt blbě odhaduje.
Navazují na sebe hry přímo, nebo je možné do série naskočit v průběhu, pokud někdo vůbec neví, o co jde?
Příběh na sebe navazuje a dokonce vám zůstanou do další kapitoly i nějaké předměty. Ale jednotlivé díly jdou hrát samostatně. V zásadě je ten příběh jednoduchý a jednotlivé kapitoly uzavřené, takže se dá navázat kdekoliv.
Na webu píšeš o šesti kapitolách, znamená to, ze se můžeme tedy těšit na hexalogii her Král Jister?
No nevím proč jsem to tak kdysi navrhl. Ale je to tak. Celkem jsou vymyšlené scénáře k 6 dílům. Otázkou je, zda a jak budou kdy zrealizovány. Všechny díly se následně dost změnily od původního scénáře např. kvůli možnostem herního enginu a tak podobně, ale původní zápletka a záchytné body zůstaly. Pokud to možnosti jednou dovolí, budou všechny díly následně v jednom enginu a stejné grafice. Ale k tomu je ještě dlouhá cesta.
Na Switch připravuješ momentálně remake trojky, proč zrovna tenhle díl a vyjde i zbytek v remake/remaster edici?
Ano, pro Nintendo Switch jsme začali letos programovat nějaké hry a dost se nám to zalíbilo. Takže jsme pustili ven logickou hru Pixel Boy, což je takový Sokoban klon s 96 levely. Chtěli jsme si to hlavně osahat a zkusit to a pak padlo rozhodnutí udělat Král Jister 3, protože k tomu máme hotové kompletní podklady. Nicméně herní engine musela žena udělat úplně znovu. Takže jsme opustili moje 2 kompletní kódy a tentokrát u toho jen dozoruji a mám připomínky, což má žena samozřejmě radost. Pokud jde o další díly, tak ke čtyřce už máme poměrně dost podkladů, ale trochu musíme přemlouvat grafika, aby na to našel čas. Pokud se to povede, tak by to mohlo klapnout do pár měsíců, protože jinak to máme v podstatě připravené. Pokud jde o remake dílů 1 a 2, tak tam to hodně záleží, jak se hry budou líbit a jaká bude odezva. Pokud to nebude fiasko, tak se do toho určitě rádi pustíme. Jinak trojka pro Nintendo Switch doznala mnoha změn. Kompletně jsme předělali engine pro hraní na ovladačích, je tam nádherná hudba, je tam čeština a hlavně ve finále jsme přidali i anglický dabing. To bylo vcelku zásadní rozhodnutí, které nám dost zavařilo. Ale snad se to povedlo, William je skvělý. Takže za mě je to pokrok od textovky k adventuře.
Na kdy je plánovaný release trojky pro Switch a jaká bude cena?
Pokud to projde dobře, tak vyjde 10. 5. Ze startu za 1,99$, za míň to nejde. Full price cca těch 5$ na kafe. 🙂
Bude se čtvrtý díl nějak lišit od předchůdců z hlediska mechanik a hratelnosti? A bude příběhově navazovat?
Původně jsme čtyřku zamýšleli udělat z horního pohledu, ale nakonec se přikláníme k podobnému systému jako je u trojky, tzn. Pohled z 1. osoby. Máme tam v plánu trochu vylepšit herní engine, ale v podstatě by to měo být podobné trojce s přepracovanou grafikou, novými úkoly a puzzle. Příběhově to bude opět navazovat na trojku, takže tam kde končí 3. kapitola, začíná příběh čtvrté. Ve čtyřce se podíváme opět ven z hradu trochu do exteriéru a vypadá to moc pěkně. Uvidíme taky, zda zlepšíme pohyb po jednotlivých lokacích atd. Máme hromadu dalších nápadů.
Jak velký tým pracuje na čtyřce a jak dlouho je hra ve vývoji?
Intenzivně se pracovalo na 4. dílu zatím jen pár týdnů. Nesladili jsme se časově s grafikem kvůli pracovním povinostem, takže z toho vznikla první verze. Následně se upravoval scénář, řešil engine, úpravy grafiky atd. Do toho jsme začali pracovat na vývoji her pro Nintendo Switch. Takže aktuálně jsme dost vyladili engine a zase se tomu začínáme věnovat. Pracujeme na tom v zásadě ve 3 lidech. Já dělám scénář, návrhy vzhledu grafiky a tak dále, žena to celé programuje a náš skvělý grafik Honza pak generuje 3D grafiku. Děti nám pomáhají betatestovat, plus máme externisty na korekturu angličtiny. Všechno to děláme tak, jak má kdo čas a nadšení a postupně to vzniká. Takže čtyřku děláme s přestávkami už více jak rok.
Jaká bude zhruba herní doba?
Vzhledem k tomu, že neproběhl ani základní betatest, tak netuším. Mělo by to být rozsahem podobné trojce, ale je možné, že to ještě zásadně zesložitíme. Záleží na ohlasech k trojce.
Na jaké platformy se čtvrtý díl podívá a kolik bude stát?
Rozhodně by to mělo být opět Nintendo Switch. Přemýšlíme ještě o vydání pro Windows a macOS operační systémy. Ale uvidíme, zda to bude přes Steam nebo jinou službu. Cena bude spíš symbolická jako podpora vývoje, takže kolem 5$. Tak snad za cenu jednoho kafe lidi na chvilku zabaví.
Kdy můžeme čekat vydáni čtyřky?
To je otázka. Pokud by se pracovalo intenzivně jako na 3. dílu, do vánoc je hotovo. Ale hodně záleží i na pracovních povinnostech každého z nás. Přece jenom ještě z těch her nejsou takové příjmy, abychom se tomu mohli věnovat naplno celý rok. Takže uvidíme.
Kde možné získat víc informací o připravovaných i minulých věcí z Tvé tvorby?
Docela mě teď baví LinkedIn, kde sdílím různé věci z vývoje i tvorby. Něco je na Instagramu, něco na Facebooku. Takže budu rád za sledování.
Je něco, co bys chtěl vzkázat čtenářům, nebo zmínit důležitou informaci, která nepadla?
Co jsem ještě nezmínil, že dost používáme AI, hlavně na angličtinu a korekci textu. Čtenářům vzkazuji, ať hrají české hry a podporují i menší indie vývojáře. Chce to trochu trpělivost a občas něco odpustit, ale zase uvítáme zpětnou vazbu a rádi to opravíme nebo vylepšíme.
Děkuju moc za rozhovor a přeju hodně štěstí v dalším vývoji!
Díky moc! Snad od nás brzo zase něco uvidíte.
Buďte první kdo přidá komentář