
Slovinský sólo vývojář Damjan Mozetič už několik let připravuje RPG záležitost, která jako by vypadla z poloviny devadesátek! V dnešní době je in používat oldchool grafiku v nových titulech, jak můžeme vidět v našem seznamu 30 loňských pecek, je jich tam hned několik. Někdo může namítnout, že jednoduchá grafika je trochu podvod na hráče. Hry se tváří staře, ale ve skutečnosti nejsou a mnohdy integrují moderní gameplay. Ona oldschoolovost je tedy často pouze pozlátko a někdy znouzectnost, pokud nemáte schopné grafiky či dostatečný rozpočet.
Něco podobného si pravděpodobně řekl i autor hry Call of Saregnar, a tak se rozhodl připravit RPG, které nejen vypadá, ale také se hraje jako staré hitovky typu TES: Daggerfall, Betrayat at Krondor nebo Might and Magic.

Devadesátková RPG se vyznačovala téměř nulovou pomocí hráči a stohy napsaného textu, který bylo zapotřebí přečíst k pochopení příběhu a postupu dále. Pokud jste poslední knihu přečetli na základce a ve WoWku si zapínáte quest helper, tahle záležitost nebude pro vás. Ovšem jestli máte pořád v šuplíku popsaný čtverečkovaný papír s dungeony, vracíte se k oldies a čtení vám nevadí, tohle může být hra pro vás! Sám autor hru označuje jako poklonu éře party-based RPG z devadesátek.
Příběh
Autor láká na komplikovanou zápletku a originální fantasy prostředí inspirované různými historickými národy. Hra začíná ve vesnici Avanmoor, která kvůli záhadnému mizení tamních obyvatel spí neklidným spánkem. Navíc je místní lord v noci ve své komnatě zavražděn. Jak je tomu u starých RPG zvykem, na kloub se tomu rozhodne přijít vskutku rozličná skupina dobrodruhů – rytíř, student magie a zlodějíček. Pátrání po baronově vrahovi zavede naše tuláky do nitra bitvy mezi bohy.

OG Hratelnost
Gameplay je vskutku tradiční a inspiraci starými klasikami nezapře. Hráč ovládá partu dobrodruhů rozličných povolání, plní questy a z pohledu první osoby putuje světem ve stylu Might and Magic 6, která mj. jako první v sérii M&M nabídla plynulý pohyb ve 3D namísto klasického pohybu po čtvercích. Nebudou chybět ani survival prvky. Hráč bude muset dbát na dostatečné zásoby jídla pro svou skupinu, kvalitní oblečení a taktéž přikrývky pro přežití chladných nocí v divočině. Bojovníci budou muset pečlivě udržovat svou výzbroj a výstroj, aby byli připraveni na případný souboj, který se odehrává na hexagonálním poli, připomíná tak Heroes of Might and Magic. Souboje nejsou náhodně generované, nýbrž ručně vložené na určité části hry z důvodu co nejlepší optimalizace obtížnosti. Odměnou ve vyhraných soubojích je klasický loot v podobě peněz či předmětů, jejichž množství bude ale mnohem nižší, než jsme u současných RPG zvyklí. Inventář nebude přetékat harampádím, naopak každá věc má mít svůj specifický účel. Tento přístup musíme pochválit.

Grafika
Těšit se můžeme na low poly 3D otevřený svět s rozpixelovanými texturami sem tam ozvláštněným modernějšími efekty jako mlha, kouř či oheň. Ten opravdový devadesátkový nádech tomu ale dávají postavy, které jsou všechny ztvárněny skutečnými lidmi v kostýmech a nafoceny z různých úhlů a v různých činnostech. Ve hře nenalezneme žádnou trojrozměrnou postavu. Dnes totální úlet, ale je to skvělá nostalgická vlna pro hráče původních Betrayal at Krondor nebo třeba českých Bran Skeldalu a pro mladší ročníky způsob, jak nakouknout do klasických her na hrdiny bez nutnosti složitě štelovat emulátory starších operačních systémů.

Pro koho je Call of Saregnar?
Trh pro takový počin je neznámý, hry tohoto typu nevychází a nelze tak ani odhadovat, jaký bude mít Call of Saregnar komerční úspěch. Jedná se o totální protiklad akčním RPG typu Zaklínač 3, kde masakrujete kdeco a běháte po světě s 30kg věcí na zádech. Tohle oldschool putování bude pomalé, rozvleklé, plné čtení a bude připomínat více fantasy román či starý gamebook než moderní hru na hrdiny. Přejme Damjanovi, ať najde početnou skupinu fanoušků. Dočkáme se snad někdy roce 2024 na PC.

Buďte první kdo přidá komentář